Питання від Зеленського - чому їх злили завчасно

Питання від Зеленського – чому їх злили завчасно

Питання від Зеленського - чому їх злили завчасно

Володимир Зеленський

Фото: УНІАН

У вівторок, 13 жовтня, президент Володимир Зеленський заінтригував усіх обіцянкою провести в день виборів, 25 жовтня, опитування за темами, “які всі обговорюють” . Що саме будуть питати – не сказали, породивши інтригу. Пішли різні чутки – від варіантів вирішення конфлікту на Донбасі і поставок води в Крим до мовного питання. Але незабаром з Банкової посипалися запевнення – “ніяких деструктивних питань не буде”, а озвучувати їх президент буде по одному в день. Почувши перше з них, стало зрозуміло: ніякого глибинного підґрунтя в них не буде. Але ще “веселіше” стало 15 жовтня, коли в мережу “злили” фото всіх п’яти питань президента, а незабаром Офіс Зеленського підтвердив їх достовірність. У тому, навіщо президента підставляють подібними опитуваннями, чи був це навмисний злив, або ж на Банковій не працює система безпеки, розбирався “Апостроф”.

Питання влади – тихий жах

Чи повинна влада цікавитися позицією українського народу з важливих питань? Відповідь – так. Інша справа, що за допомогою подібних питань влада повинна справді шукати відповіді на складні питання, а не займатися маніпулюванням українцями. Опитування, яке запустили на Банковій, на думку експертів, це чистої води популізм, який не має жодного відношення до реального пошуку стратегії.

Те, що ми маємо справу з фікцією стало зрозуміло після того, як стало відоме перше питання. Навіщо питати те, що і так буде підтримано? Чи потрібно садити корупціонерів довічно – це чистої води політтехнологічний прийом, який звичайно ж отримає підтримку у переважної більшості українців.

“У нас садять за законом, як би це смішно звучало. У Кримінальному кодексі України є стаття “Про запобігання корупції”. За це у нас або штрафують, або забороняють займати посади. Якщо хочеться садити довічно, то потрібно міняти закон. Але ви ж самі все чудово розумієте. З точки зору юриста – це повна маячня. З точки зору політтехнолога, напевно, цілком нормальний хід”, – прокоментував “Апострофу” адвокат Анатолій Васютін.

Ось тільки чи додасть це голосів “слугам народу” на виборах?

Щодо цього є великі сумніви, оскільки на даний момент основна проблема “зеленої” команди не в тому, що корупціонерів садять на маленькі терміни. Проблема в тому, що їх не садять зовсім. І складається враження, що ні Зеленський, ні його люди не знають, що з цим робити.

“Ніякого відношення до бажання дізнатися про громадську думку це не має. Це судомна спроба політтехнології. Якби хотіли знати думку народу, то давно б уже прийняли “Закон про референдум”. Або ж могли б просто провести соцопитування тисяч на 15 (15000 респондентів по всій території України, – “Апостроф”). Мова йде про перехоплення інформаційної ініціативи напередодні парламентських виборів. Раніше було – 43%, тепер – 17-18%. Треба якось перехоплювати увагу – і це вдалося “, – сказав в бесіді з нашим виданням політичний консультант Олександр Кочетков.

Друге питання про створення зони вільної економічної торгівлі на Донбасі – з тієї ж опери. Ідея полягає в тому, щоб створити в окремому регіоні зону, де буде діяти спеціальний пільговий режим ведення бізнесу. Який саме – вирішуватиме Кабмін. По ідеї це повинно привернути на схід України інвестиції і взагалі оживити економіку. Однак є відразу кілька питань.

Вільні економічні зони в Україні створювалися і раніше. Створенням такої в 1993 році недавно хвалився колишній президент Леонід Кравчук, але він же і зізнався, що потім вона якось “загубилася”. У 1998 році вже Леонід Кучма створив вільну зону на території Донецької області, але і це не привело до буму інвестицій. Зауважте, що тоді часи були цілком мирні. Цікаво, на Банковій дійсно сподіваються, що інвестори вишикуються в чергу, щоб вкласти мільярди в регіон, де в будь-який момент може відновитися повномасштабний конфлікт?

Питання від Зеленського - чому їх злили завчасно

Вуглегірськ Фото: Getty images

До речі, в 2015 році таку зону у себе в місті хотів запровадити мер Одеси Геннадій Труханов, а ціла група нардепів збирала підписи для того, щоб Рада прийняла законопроект на розгляд. Але в справу втрутилася СБУ. Нагадаємо, тоді цю ідею просували такі персонажі, як Рабинович, Ківалов, Мураєв, Кісе та інші нардепи – їх погляди на зовнішньополітичний курс України давно відомі. Однак чому створення такої зони в 2015 році в Одесі – сепаратизм, а на Донбасі сьогодні цілком нормальна справа?

Ще один кумедний момент – Зеленський в своєму першому зверненні говорив, що питати будуть про те, що всі обговорюють. Цікаво, Банкова точно розуміє, про що зараз говорять українці на кухнях? Слово Донбас в ході таких обговорень може і звучить, але вже точно не в контексті створення там вільної економічної зони. Здається, що влада, яка прийшла з народу, стрімко втрачає з ним зв’язок.

Читайте також: Опитування Зеленського: як Офіс президента втрачає зв’язок з реальністю

Хто підставив президента?

Вдень 15 жовтня в мережі з’явилася фотографія бланка з усією п’ятіркою питань від президента:

– Чи підтримую ідею довічного ув’язнення за корупцію в особливо великих розмірах?

Чи підтримую створення вільної економічної зони на території Донецької та Луганської областей?

Чи підтримую скорочення кількості народних депутатів до 300?

Чи підтримую легалізацію канабіса в медичних цілях – для зменшення болю у важких хворих?

Чи підтримую право України на використання гарантій безпеки, визначених Будапештським меморандумом для відновлення її державного суверенітету та територіальної цінності?

Чи варто говорити, що цей список викликав величезну кількість критики. І ідея з каннабісом, і скорочення депутатського корпусу, і довічні терміни за корупцією, і “мертвонароджений Будапешт”, і ВЕЗ на Донбасі, не мають нічого спільного з реальними проблемами України.

І тут почалося найцікавіше: радник голови Офісу президента Михайло Подоляк підтвердив, що бланк з питаннями – справжній. Тільки щодо останнього з них – “Будапештського” – ще ведуться обговорення.

Вельми показово, що всю комунікацію з даного питання на себе замкнув саме Подоляк. Як повідомляв кілька днів тому колишній журналіст Сергій Лещенко, координатором проекту з питаннями нібито був призначений заступник голови ОП Кирило Тимошенко. Однак викликало здивування те, що коментарі роздає не він. Хоча до цього часу в підвищеній скромності заступник Єрмака помічений не був. Як розповіли “Апострофу” джерела в Офісі, за реалізацію опитування відповідав все-таки Тимошенко, але робив це акуратно, розтягуючи “задоволення” від відео-звернень Зеленського. Проте Єрмак, який давно і небезуспішно вибиває свого зама з медіа-теми, нібито “злив” документи. Власне, поява Подоляка в цій історії свідчить про те, що вуха ростуть саме з боку Єрмака.

Як би там не було, але тепер наслідки для Тимошенко можуть бути самими неприємними – він і так втратив частину повноважень після появи в ОП Подоляка. А тепер може попрощатися і з тим, що у нього залишилося.

Питання від Зеленського - чому їх злили завчасно

Офіс президента Фото: Getty images

Зеленському зіпсували всю гру

Витік ламає всю гру Зеленського, який до виборів явно збирався перебувати в епіцентрі загальної уваги – до 19 жовтня він би оголошував питання, які були “приречені” стати головною темою для обговорень ЗМІ, а вже на 20 жовтня запланований його виступ в Раді з традиційним щорічним посланням, в якому він озвучить стратегічні напрямки розвитку України. До дня голосування залишалося всього чотири дні, на які політтехнологи Банкової напевно придумають ще пару “фішок”.

Тепер же на щоденній публікації трьох роликів з питаннями від Зеленського поставлений хрест. Інтриги більше немає. Як і надії на те, що влада вставить хоч одне суттєве питання. Можливо, замінять п’яте питання – щодо гарантування безпеки України. І не виключено, що питання по Мінську в останній момент все-таки пропхнуть в опитувальник.

Втім, головна мета – місцеві вибори. Але чи зіграє опитувальник цю роль?

“Політтехнологічні частина задумки полягає в тому, що переважна більшість цих 43% (отриманих “Слугою народу”, -“Апостроф”) на парламентських виборах було забезпечено молоддю, яка зазвичай не голосує. Того разу вони пішли завдяки харизмі Зеленського, який їм подобається. А зараз вони не хочуть, не тягне їх на місцеві вибори. Ідея в Офісі президента полягає в тому, що якщо заманити молодь на ці вибори, то вони проголосують за “зелених”, тому що інших партій вони не знають взагалі, а цю ще пам’ятають. Я категорично сумніваюся в ефективності цієї моделі. Навряд чи молоді прийдуть, а якщо і прийдуть – для опитування, то не факт, що проголосують”, – зазначив Олександр Кочетков.

В цілому, якщо команда Зеленського і справді хотіла просто привернути увагу і мобілізувати частину молодіжного електорату тим же канабісом, то вона впоралася із завданням тільки частково. А ось віра в те, що нинішня влада – перша за всі роки незалежності України, яка дійсно розраховувала дізнатися думку українців щодо важливих питань – зарублена на корені…

Джерело

Підписуйся на наш Telegram-канал, щоб першим бути в курсі усіх новин та подій — Підписатись

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Back to top button